Má výraznou štiplavou chuť. Využívá se v léčitelství, kosmetice a bohaté využití má v kuchyni východních zemí.
Léčitelství
• Snižuje cholesterol a podporuje hubnutí.
• Mnoho žen trpí během těhotenství častými nevolnostmi (hlavně po probuzení) a s tím spojeným nechutenstvím. Existují přípravky, které obsahují zázvor a těhotným ženám jsou doporučovány. Jsou ve formě prášků či bonbonů. Pozor, čisté množství zázvoru by nemělo v tomto období přesáhnout 5 g denně, což je asi velikost čajové lžičky.
• Nachlazení a chřipka – hned od počátečních příznaků je dobré začít s pitím zázvorového čaje, mnohdy totiž může zastavit příznaky hned v začátcích a nemoc se nerozvine. Příprava je jednoduchá: do rendlíku se dejte vařit vodu, do ní přidejte na plátky nakrájený pomeranč, citron, nadrobno nakrájený (nebo nastrouhaný) zázvor, celou skořici a badyán. Velmi krátce nechte projít varem a pijte tak teplé, jak to snesete. Pokud máte rádi med, můžete přidat lžičku do šálku. Při pití budete cítit lehké pálení a teplo po těle až pocení.
Kosmetika
• Pro své antiseptické účinky je výborný při řešení kožních problémů. Poradí si s akné, ekzémy, otoky. Nemusíte si kupovat žádné přípravky ani krémy, postačíte si se samotným kořenem. Půlku zázvoru dáte na 10 minut vařit a po vychladnutí potírejte odvarem postižená místa.
• Díky tomu, že zlepšuje krevní oběh, najdete ho v sérech na omlazení pleti.
Kuchyň
• Používá se hojně v asijských zemí do sladkých i slaných pokrmů, ale díky své vynikající chuti se rozšířil do kuchyní celého světa. Skvěle se hodí do omáček, masových směsí, polévek, salátů. Můžeme ho přidávat i do ovocných a zeleninových smoothies jako prevenci proti chřipce. Připravte si třeba toto – do mixéru dejte banán, čerstvý zázvor, mletou skořici, bílý jogurt a lžičku medu. Dobře rozmixujte a ihned podávejte.