Pokud stroj funguje, jak má, není dokonce ani třeba se tím nějak moc zabývat. Prostě tam něco je a funguje to. Ale jednou přijde ten zlý den, kdy počítač prostě vypoví službu. A tu nastává více možností, co bude dál. Někteří lidé, většinou mužové ti stateční berou do ruky kladivo a pilu se kterýmižto nástroji se chystají na návštěvu dovnitř svého přístroje. Sice nemají tušení, jaký je rozdíl mezi hardem a softem, ale nijak jim to nepřekáží, aby započali dílo zkázy. Mimochodem, víte to vy? Nevíte, ale to nevadí, vysvětlíme si to. Tak tedy, dávejte pozor milé děti. Ech, pardon, prostě jen dávejte pozor.
Hardware a software jsou základní věci k tomu, aby počítač vůbec fungoval. Hardware je to, co můžete uchopit do ruky. Klávesnice, řečená též klavír, základní deska uvnitř přístroje, nebo plechová bedna, ve které je ukrytý další hardware. Naproti tomu software je to, co do ruky uchopit nemůžete, ani kdybyste se zbláznili. Jsou to různé programy sloužící k různým účelům. Například antivirový program, kancelářské programy, hry a tak podobně.
Jistě namítnete, že jste například hru nedávno v ruce drželi. Nedrželi, Je to nesmysl. Drželi jste v ruce zase hardware, konkrétně nosič a teprve na něm byla hra uložena. Nosič bývá většinou DVD nebo CD, ale také modernější flash USB. Jejich nevýhody a výhody srovnávat nebudeme, to je již nad rámec článku.
Nuže, věřím, že jste problematiku hardwaru a softwaru pochopili. Ostatně není to nic těžkého ani nepochopitelného. A ono poškozené PC zmíněné na začátku článku a jeho další osudy? Věřte, že je nejlépe jej donést do nejbližšího servisu, protože právě tam zjistí, zda je chyba v hardwaru, nebo v softwaru. A podle toho pak zvolí další postup opravy, pokud se tedy vůbec vyplatí a přinesený stroj nepochází z dob Karla IV, který na něm tesal do klávesnice popis stavby slavného mostu.