Lidé by se dali přirovnat ke strakám. Ne, že bychom byli všichni nepoctivci, kteří chtějí nějakým nekalým způsobem přijít k bohatství. Spíše mám na mysli marnivou zálibu ve všem, co se blýská nebo je hezky barevné.
o Proto máme v oblibě drahé kameny.
o Některým z nich dáváme dokonce i mystické nebo ochranitelské vlastnosti.
Jedním z drahokamů je i AMETYST. Tento krásně fialový kámen nosili u sebe jako talisman především lidé, kteří se rádi a často dívali na dno sklenky.
– Ametyst prý pomáhá od časté opilosti.
– Zřejmě na tom něco bude, protože v překladu z řečtiny znamená ametyst střízlivý.
Tento drahokam se hledá docela obtížně. Je totiž skrytý v dutinách jiných kamenů. Pokud bychom se ho chtěli pokusit najít, museli bychom do oblasti Krušných hor, na Vysočinu nebo do Jeseníků. Krásu tohoto kamene využil i český král Karel IV., který jím nechal vyzdobit kapli Svatého kříže na hradě Karlštejně.
Kámen s podivnými vlastnostmi
Jedním z nejzajímavějších drahých kamenů je bezesporu OPÁL. Pokud bychom chtěli jeho složení vysvětlit velice jednoduše, asi bychom mohli říci, že je to sprostě křemen smíchaný s vodou.
· Jednou z jeho odrůd je OPÁL ŽLUTÝ, kterému byla připisována magická síla.
· Prý zesiluje charakterové vlastnosti a momentální emocionální stav jeho nositele.
Opál se využívá především pro výrobu šperků. Vkládá se do prstenů nebo náhrdelníků. Tento drahý kámen má jednu zvláštní vlastnost – nedá se brousit, protože je jeho struktura velice nestabilní. Také se snadno odštípne nebo rozbije. Proto se jeho povrch pouze ohlazuje a zaobluje.
o Také se nedoporučuje opál omývat vodou.
o Má totiž schopnost do sebe vtáhnout nečistoty a pak by změnil svou barvu.
Na jeho údržbu se používá měkký hadr napuštěný strojním olejem. Další jeho zajímavou vlastností je to, že dokáže měnit barvu podle okolní teploty.