Co víme o solární plachtě na bazén


Výraz „solární“ vzbuzuje v mnohých z nás úctu, obdiv či nadšení z výrobků, které dokážou efektivně využívat sluneční energii. Slunce ji poskytuje zdarma, a kdyby se lidé dokázali mezi sebou lépe domluvit, byla by dostupná v mnohem širším měřítku, než jaké známe dnes. Prozatím se ovšem musíme spokojit s tím, co máme, tedy s výrobky, které jsou na trhu k dispozici. Některé z nich jsou i relativně levné a přesto plní dobře svou funkci. Kupříkladu solární plachta na bazén. Co to vlastně je a jak si ji představit?

rybka na hladině

Je to obdoba bublinkové fólie – fólii s bublinkami dobře znáte, solární plachta vypadá podobně a rovněž podobně využívá vlastností tohoto materiálu. Je zhotovena rovněž z nízkohustotního polyetylenu, který je atestován pro kontakt s vodou a potravinami, takže máte záruku, že fólie nebude do nádrže uvolňovat žádné toxické látky.

dívka ve vodě

Bublinky jí udrží na hladině – kdybyste položili na hladinu plastový pytlík, po určité době klesne na dno vlivem gravitace. Bublinky uvnitř fólie však zaručí, že se udrží na hladině díky tomu, že vzduch je lehčí, než voda. Jednoduchý fyzikální princip postačí k tomu, aby se bazénová krycí plachta nepotápěla.

Fólie je dobrý izolant – některé články, které se šíří Internetem, popisují, jak bublinky fungují jako malá lupa, která zesiluje tok slunečního záření, a díky tomu se voda v nádrži zahřívá. To je samozřejmě nesmysl, ale přece jen to nějaký význam má. Vzduch v bublinkách je velmi dobrý izolant, který pomáhá udržet stabilní teplotu vody. Tím se ušetří za její ohřev a zároveň se tím snáze udržuje potřebný komfort v průběhu koupací sezóny.

A konečně brání spadu nečistot – v době, kdy bazén nevyužíváte, se vyplácí hladinu zakrýt solární plachtou a chránit jí před nečistotami. Nebude pak nutné zbytečně uvádět do provozu filtrační okruh a přidávat do vody desinfekční prostředky.