Míváte někdy pocit pálení žáhy, těžkého žaludku, nadýmání, vnitřní nepohody, vnitřního tlaku, sevření, sklony k depresím a agresivitě, bolesti hlavy, pocit pracovního přetížení, nedostatku energie, únavy, vyčerpání a mizerného spánku? To vše jsou projevy vnitřního rozhození z rovnováhy, někdy se tomu říká „překyselení“, a v podstatě jde o stav těla, které zápasí s nějakými obtížemi buď v důsledku nevhodné stravy, stresu, přepětí, konfliktů a psychických traumat a podobných situací.
V takové chvíli se pak snažíme toho stavu rychle zbavit a hledáme způsoby, jak to provést, aby byly efektivní. Jenže se stává, že si nevíme rady (neznáme tu správnou radu), a třeba sáhneme po kávě nebo po sklence piva v domnění, že přece trocha piva a šálek kávy nám neublíží.
Možná, že neublíží, ale je to jen relativní v závislosti na tom, jak moc jsme „překyselení“.
Dejte šanci citronové šťávě
O citronu se ví, že má zázračné účinky v mnoha ohledech, a někteří zkušení odborníci na stravu jej srovnávají s účinností červené řepy. Proč zrovna citron a červená řepa?
Není kyselina jako kyselina – tento paradox lze vysvětlit tím, že kyselé může být zásadotvorné i kyselinotvorné. Jde o to, jakou kyselinu do těla dostáváme, a jaké sloučeniny se díky ní v těle vytváří. Kupříkladu kyselina sírová není dobrá volba, to pochopí každý, ale kyselina chlorovodíková (solná) v žaludku je nezbytná nejen pro trávení, ale i další biochemické procesy a naše zdraví.
Betain v červené řepě zvyšuje podíl prospěšné kyseliny solné v žaludku a tím nás paradoxně odkyseluje – vznikají zásadotvorné léčivé procesy. To samé se děje u citronové šťávy. Můžete si vymačkat čerstvý citron do kvalitní vody nebo vypít citronovou šťávu s vodou jako ředěný koncentrát a výsledky vás jistě překvapí.
Co umí citron? Pravidelné (každodenní) pití citronové šťávy s vodou odkyseluje, desinfikuje, nastartuje tělo, udržuje v chodu imunitní systém, a pak se klidně přistihnete, že na vás neleze žádná chřipka. A kdo z vás potřebuje k životu chřipku a nachlazení? Nikdo!