Dnes jsme si již zvykli na to, že v obchodě seženeme prakticky kdykoliv cokoliv. Zatímco dříve bylo takřka nemyslitelné, aby obchod nikdy nezavíral, dnes je to především u velkých obchodních řetězců běžné. A právě tam mají nejširší nabídku zboží.
Jedním z nich jsou i ořechy. Těch existuje mnoho druhů, od buráků přes pistáciové až po kešu. Zdaleka nejoblíbenější jsou však ty vlašské. Platí to především před Vánoci, neboť se jedná o přísadu do mnoha druhů vánočního cukroví.
Jelikož však většině z nás neroste na dvorku ořešák, nezbývá nám, než je koupit v obchodě. Zde je výhodou, že na ně nemusíme čekat, ale jsou dostupné po celý rok. Problémem může být fakt, že například u produktu vlašské ořechy cena není zrovna nejmenší. Je to ale oprávněné, nebo se jen obchodní řetězce snaží vydělat na prodeji populárního zboží? Podívejme se, co vše je k tomu potřeba.
V první řadě zde máme strom, či spíše stromy. Není žádným tajemstvím, že ořešáky patří k druhům, které mají skutečně hodně plodů. Avšak, podobně jako u jiných rostlin, ani zde není jejich množství konstantní. Jeden rok může být úroda bohatá, jindy se jich tolik urodit nemusí. A ačkoliv se to nezdá, péče o strom něco stojí, tedy alespoň pokud chceme mít co největší úrodu.
Tím hlavním problémem zde bývají nejrůznější škůdci. Je proto potřeba tyto stromy pravidelně preventivně ošetřovat příslušným postřikem. A ten rozhodně není zadarmo.
Dále je zde sběr ořechů a jejich odvoz. Lidé, kteří tuto práci vykonávají, za ni chtějí dostat zaplaceno. A na to mají samozřejmě také právo. Odvoz také něco stojí, především tedy pohonné hmoty a amortizace automobilu.
Dále zde máme třídění, kdy se odstraní ty, které jsou nějakým způsobem poškozené, například nahnilé nebo napadené škůdci. Zbytek se následně zabalí a odešle do skladu, odkud poputuje do obchodu.
Je tedy vidět, že vyšší cena je zde oprávněná. A pokud ji nechcete platit, nic vám nebrání si ořešák zasadit.