V družstvu nebo například i v veřejné obchodní společnosti musíte být vždycky minimálně 3, bez toho to nejde. Stát se členem můžete hned na začátku, pokud nějakou tu právnickou osobu zakládáte – ustanovení zákona o obchodních korporacích a občanského zákoníku vám docela podrobně dají ucelený návod. Většinou mohou členové více méně vystupovat a vstupovat, u některých společností ale je tato možnost ze zákona omezena – jako například u veřejné obchodní či u komanditní.
Pokud byste rádi trochu nakopli své podnikání, třebas v zemědělství, a potřebujete i trochu vypomoci s technikou a dalšími záležitostmi, je pro vás naprosto ideální vstoupit do některého ze zemědělských družstev, které jsou v okolí. Vstoupit do něj můžete hned 3 způsoby.
1) Vznik členství zakladatelů = založíte spolu s ostatními družstvo, u svolavatele první ustavující schůze si podáte přihlášku a pokud je schválena ostatními, jste tam – splníte vkladovou povinnost a můžete čerpat z výhod kolektivismu.
2) Připojením do už vzniklého družstva – podáte si přihlášku u příslušného orgánu družstva a ten ji buďto schválí nebo ne. Do už zaběhnutého družstva se hlásí přece jen lépe, neboť je všechno už vyřešeno, vy si jenom zopakujete stanovy, podškrábnete to a jste tam, aniž byste cokoliv jiného řešili.
3) Koupíte si členství od bývalého člena nebo jej zdědíte = asi nejlehčí cesta, jak se k takovému členství dostanete. Nový člen získá členství skrze právě zanikající členství starého člena, ať už je to skrze smutnou událost nebo skrze prodej.
Samozřejmě vstupování nových členů si může družstvo do jisté míry omezit ve stanovách – nebo také může podmínit vstup něčím navíc, to už je na nich. Čím starší družstvo, tím složitější to možná bude, to si určitě říkáte, ale pravda je taková, že spíše nová družstva, kde členové ještě nevědí, co a jak, tak mají velký problém až s přílišnou složitostí stanov a poté je těžké nejen dostat se dovnitř, ale také dostat se ven.