Náledí. S tímto problémem se potýkáme v zimním období dost často. Na silnici sníh a led nikomu radost nedělá. Vzniká více nebezpečných nehod. Zvažujeme, zda vůbec do auta usednout. Jestli už nebudeme zbytečně moc riskovat. Pokud se silnice leskne a jde o kalamitu, je opravdu lepší zůstat doma, případně zkusit, zda pojede něco z hromadné dopravy. Když to nevypadá tak špatně a rozhodneme se autem vyrazit, musíme být opravdu hodně opatrní! Co dělat?
Zvážíme míru rizika!
Někdy je skutečně jasné, že bychom daleko nedojeli a zůstaneme doma. Vyčkáme bez rizika nehody, jak se situace v dopravě vyvine. Také je potřeba myslet na to, že i pokud jsme řidiči opatrnými a zkušenými, hrozí ve špatných klimatických podmínkách větší riziko, že budeme účastníky nehody, kterou zaviní někdo jiný. Zkrátka, když je silnice jako zrcadlo a varují nás i odborníci z médií, je určitě nejlepší vyčkat!
Auto často kontrolujeme!
Musíme počítat s tím, že v zimě je cestování po silnicích prostě náročnější. A můžeme se častěji dostat do problémů, ocitnout se v nouzi. Proto vždy před jízdou vůz zkontrolujme. Kromě povinné výbavy (vybavená autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník) se zaměříme hlavně na to, abychom měli v pořádku brzdy, světla, baterii a dostatek paliva. Nezapomeneme si vzít na cestu mobil (s nabitou baterií). Do kufru je dobré v zimě přihodit nějaké starší teplé oblečení, deku, lopatku na sníh a něco na podložení kol, když uvíznou (stačí kus starého koberce).
Vždy si pečlivě naplánujeme trasu!
Musíme používat silnice, které budou nejbezpečnější. Nejlépe hlavní trasy, kde je předpoklad, že budou ošetřeny. Jezdí zde i linky hromadné dopravy. Některé úseky silnic nižších tříd přes zimu ošetřovány nejsou. Také se vyhýbáme příliš strmým úsekům!
Opatrně, pomalu a šetřit brzdy!
Jedeme vždy pomalu a sledujeme silnici. Kromě řízení se nevěnujeme ničemu jinému! Pokud něco musíme řešit, raději zastavíme. Nejsme zbrklí, brzdíme plynule, abychom neskončili ve smyku.