Význam ostropestřce

Silybum marianum neboli ostropestřec mariánský je jedno či dvouletá bylina, která svým vzhledem silně připomíná bodlák, přesto že patří do čeledi hvězdnicovitých. Od skutečných bodláků se odlišuje bílými skvrnami na listech.

Ostropestřec má velice blahodárné účinky na naše játra. Z rostliny se využívají hlavně semena, která je však lépe před použitím rozdrtit, aby bylo možné využít plně všechny látky, které semena obsahují a našim játrům prospívají. Prodává se však přímo i drcený ostropestřec Naklíčeno.

milk-thistle-2000145_960_720

Obvykle se z něj připravuje a popíjí čaj, nejlépe za studena louhovaný. Ostropestřec se ovšem může použít i do hotových teplých jídel – třeba do polévky – avšak přidávejte ho až do chladnoucího pokrmu a rozhodně ho nenechávejte projít varem; tím by se některé prospěšné látky zničily. Anebo ho můžete vsypat do cereální směsi nebo do jogurtu či smoothie.

A které látky vlastně tato bylina obsahuje? Jsou to bílkoviny, vláknina, rostlinné oleje, aminokyseliny a hodně vitamínu E. Nejdůležitější účinnou látkou je silymarin.

Začínáte mít jaterní obtíže? Nikdy není pozdě na využití podpůrné přírodní léčby. V případě jater se tedy jedná o ostropestřec. Jeho pravidelné užívání může přispět k čištění a zlepšení funkce tohoto orgánu a především k jeho regeneraci, neboť silymarin pomáhá obnovovat jaterní tkáň. Dále se silymarinu přiznávají silné antioxidační účinky a podpora našeho imunitního systému. Nechcete-li, anebo nemůžete používat semena ostropestřce, ať už celá nebo drcená, můžete stejného účinku dosáhnout i tabletami, které jsou na trhu rovněž dostupné.

milk-thistle-3267382_960_720

V lidovém léčitelství se ostropestřec mariánský užívá také při žaludečních a dalších zažívacích obtížích, ke zmírnění křečových žil, při žlučových kamenech i při celkové detoxikaci organismu. Léčitelé doporučují přímou konzumaci drcených semen, neboť ji považují za nejúčinnější.