Jinan dvoulaločný je nádherný strom, jehož listy se využívají pro léčebné účely. Můžete si z nich připravit nasládlý čaj a popíjet jej během dne. Čajový odvar rozšiřuje v těle cévy včetně těch periferních drobných cévek a vlásečnic, a to zejména v oblasti hlavy (samozřejmě nejen tam). Pomáhá v činnosti mozku a nervové soustavy a může se použít i pro léčení Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Využívá se i pro posílení erekce mužského penisu.
Kde se Jinan dvoulaločný vyskytuje na našem území
Výskyt Jinanu dvoulaločného v České republice není ojedinělý, i když to samozřejmě není smrk, který lesními porosty pokrývá obrovské plochy jehličnatých lesů. Naleznete jej spíše v městských parcích či oborách, kde byl vysazován v průběhu minulých staletí. Jedním z překrásných exemplářů je například vzrostlý strom o výšce třiadvaceti metrů, který naleznete v Praze Bubenči, v areálu Královské obory Stromovka. Tamní Jinan dvoulaločný byl dle odhadů vysazen kolem roku 1840.
Další nádherný vzrostlý strom zdobí městský park v Žatci, je vysoký přibližně třináct metrů a najdete jej nedaleko hlavní městské pošty za kruhovým objezdem mezi ulicí Volyňských Čechů a Komenského alejí (za Chrámem chmele a piva). Strom je zde označen cedulkou s názvem „Památný strom České republiky“.
Pokud bydlíte na jihu Čech, zajeďte se podívat na Jinan dvoulaločný do Českých Budějovic. Nachází se uvnitř nádvoří kláštera dominikánů na Piaristickém náměstí, nedaleko od soutoku Malše a Vltavy. Tamní strom je vysoký 26 metrů a opět patří k chráněným (památným) stromům.
Nádherný Jinan se nachází v opavském parku naproti Mendelovu gymnáziu a v jeho sousedství roste další památný strom – platan javorolistý.
A jeden z nejmladších Jinanů dvoulaločných naleznete v Trutnově na náměstí Hraničářů. Místní obyvatelé jej zasadili v roce 2015, takže neočekávejte žádný vzrostlý kmen, ale pouze malý stromek, který je ovšem také označován za památný.