Ceny nemovitostí neustále rostou, pořídit si ve větších městech nemovitost je dnes pro střední pracující třídu téměř nemožné. Mnohdy se proto uchylují k jedinému možnému řešení – hypotéce. Hypoteční úvěr na bydlení s sebou ovšem přenáší závazek, který je pro mnoho takových lidí sjednán na 20 i více let. Jaké jsou nejčastější důvody, které vedou banky k zamítnutí žádosti o hypoteční úvěr?
Pracovní smlouva
Hypoteční úvěr na bydlení nepředstavuje pro banku až tak velké riziko, neboť je svázán se zástavou nemovitosti. V případě, kdy dlužník nebude schopen plnohodnotně splácet, může dojít k prodeji nemovitosti za zlomovou hodnotu. Jednoduše se povětšinou nemovitost podá pod cenou, aby banka získala dlužnou částku zpět.
Při posuzování žádosti je velmi důležitý pravidelný měsíční příjem, který je zapotřebí doložit za pomoci pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Žadatel samozřejmě může uspět i v případě, kdy je jeho pracovní poměr sjednán jen na dobu určitou. Přičemž úvěr musí být zcela splacen ještě před dovršením pracovního poměru. Pokud žadatel žádá v situaci, kdy se nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, v bankách většinou nemá šanci uspět.
Nebankovní společnosti jsou však v tomto ohledu o poznání benevolentnější a svým žadatelům nabízí třeba i hypotéku bez dokládání příjmů.
Registr dlužníků
A pak tu máme registry dlužníků, kterých je u nás hned několik. Jsou tu pravidelně zaznamenávány prohřešky a prodlevy při splácení. Pokud se u žadatele objeví negativní záznam v některém s registrů, je velká pravděpodobnost, že při žádosti nakonec neuspěje.
Do registru se krom platební morálky zaznamenávají i neúspěšné žádosti o úvěrové produkty, které jsou pro bankovní i nebankovní společnosti volně k nahlédnutí. Pokud tedy neuspějete s žádostí v jedné bance, v další vás čeká nejspíš podobný osud.