Plstění je zpracovávání zvířecí srsti, jejíž vlákna se do sebe za pomocí speciální jehly mechanicky zaplétají. Na začátku je nadýchaný chomáček, z něhož postupně vznikne pevný materiál. se dá provozovat již od školního věku. Je snadné a jednoduché, proto můžeme zapojit i děti zejména při plstění za mokra. Výborně se hodí pro vyplnění volného času i v domovech pro seniory. Zejména starší ženy se rády věnují různým ručním pracím. Počátky této činnosti se datují už od středověku. Již v tomto období vznikaly takto vyrobené deky, klobouky i boty. Plstění je pravděpodobně prvním doloženým způsobem pro výrobu netkaných textilií.
- Vlnu plstíme dvěma způsoby, za mokra nebo za sucha. V prvním případě stačí za použití vody v rozprašovači a mýdla tento materiál třít mezi bublinkovou fólií. Za sucha k tomu potřebujete vlnu, jehlu a nějakou vyšší měkkou podložku, do které budete opakovaně vpichovat. Osvědčený je molitan nebo polystyren. V podstatě jde o jednoduchý stereotypní pohyb, u kterého nemusíte moc přemýšlet.
- Všechen materiál, který je k tomu potřeba, je snadno dostupný. Není nákladný a v neposlední řadě je skladný. Nepotřebujete hodně místa, abyste se tomuto koníčku mohli věnovat. V dnešní době je k dostání ovčí vlna v různých barvách, která je pro to přímo určená. Můžete ji zakoupit přes internet nebo ve specializovaném obchodě. Objednáte-li si ji v internetovém obchodě, budete mít možnost vybrat si z více druhů. Je možné z ní vyrobit tašky, čepice, trojrozměrná zvířátka, víly, skřítky a dokonce i šperky. Je to čistě přírodní materiál.
Ať už budete provozovat plstění sami doma, nebo budete docházet do zájmového kroužku ve vašem městě, vždy si u této činnosti skvěle vyčistíte hlavu. Ani nemusíte být nijak zvlášť výtvarně nadaní a přitom se vám povede vytvořit krásný výrobek.